Yazıcılar - Tarayıcılar Yazıcılar ve tarayıcılar hakkında bilgi alabilir, bilgi paylaşabilirsiniz.

01-11-2019, 10:05 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Son günlerde lazer yazıcı ile ilgili çok soru geliyor. Hemen hemen herkes en ucuz fiyata en iyi lazer yazıcıyı almak istiyor. Hali hazırda bir lazer yazıcı 300 TL’den başlıyor 150.000 TL’ye kadar çıkıyor. Aradaki fiyat farkı düşünüldüğünde 300 TL’lik bir yazıcıdan mükemmel bir performans bekleyemezsiniz. Bunu söylemek abesle iştigal olur ki bu kandırmaktan öte bir şey değil. Söz konusu bir lazer yazıcıyı tavsiye ettiğimde bana verilen bütçeye en uygun yazıcıyı seçmeye çalışıyorum. Tavsiye ettiğim yazıcı modelleri daha çok bizzat test ettiğim veya farklı sürümlerini kullanıp beğendiğim yazıcılardan oluşuyor.

Bir lazer yazıcı almak gibi bir planınız varsa seçeceğiniz her özelliğin ekstra bütçe gerektirdiğini söylemekte fayda var. Her bütçe artışı daha iyi bir özelliği olan yazıcı almanızı sağlayacağı gibi her eksik özellik diğer bir özelliğin daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Çok fonksiyonlu bir yazıcı alırken ihtiyacınız olmadığı halde içerisinde fax, mobil yazdırma, çift yazdırma özelliği bulunan bir yazıcı aldığınızda haliyle fiyat artacaktır.Bence özellikle lazer yazıcı seçiminde bütçeniz kısıtlı ise ihtiyaca yönelik alınmalıdır. Yani temel ihtiyaçlar neler öncelikle buna karar vermeniz gerekiyor. Örneğin çift taraflı yazdırma seçeneği olan bir yazıcıya ihtiyacınız yoksa ve böyle bir yazıcı almak isterseniz o zaman bütçeyi arttırmanız gerekiyor. Benim 500 TL bütçem var ama tüm fonksiyonları içersin dediğinizde o zaman ya kaliteden ödün vereceksiniz yada almaktan vazgeçeceksiniz. Başka bir seçeneğiniz yok.

Çok fonkisyonlu ucuz bir yazıcıyı alıp aktif kullanılan bir ofis/büro gibi bir alanda kullanmaya kalktığınızda –ve hor kullanılıyorsa- kısa zamanda arıza çıkarma ihtimalini her zaman düşünmeniz gerekiyor.

Kısaca özetlersek, yazıcıyı bireysel mi, ofis/işyeri, sınıf/okul gibi bir alanda mı kullanacağınız ve kullanacağınız yoğunluğu bilmeniz gerekiyor.

Kendim için örnek vereyim. Kullandığım yazıcı “Brother DCP-1511 Çok Fonksiyonlu Yazıcı”. Bu yazıcıyı 2-3 sene önce 500 TL’ye aldım ki sanırım şu anda –doların değer kazanmasından dolayı- fiyatı 700 TL gibi bir fiyata çıktı. Şu ana kadar en ufak bir sorun yaşamadım. Tarama, fotokopi, çıktı gibi tüm özellikleri sorunsuz-sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. Orijinal toneri kullanıyorum ve yaklaşık 90-120 TL aralığında fiyata sahip ve muadili ise 20-50 TL arasında değişiyor. Orjinali (muadil kullanmadım) 1000 sayfaya kadar çıktı elde edebiliyorsunuz. Her gün kullanmasam da arada derede çıktı için yoğun kullanıyorum. Bu tipte bir yazıcıyı 700 TL bütçesi olan için her zaman öneriyorum.

Bireysel yazıcı kullanımı biraz konfordan kaynaklanıyor. Bir fotokopi, tarama, çıktı elde etmek istediğinizde zaman kaybı yaşamadan kullanıyorsunuz. Ama gerçekten kitap gibi veya günlük 500-600 gibi bir çıktı elde ediyorsanız bu türde bir yazıcı başınızı biraz ağrıtabilir.Lazer yazıcı seçimi çok karmaşık bir konu değil. Hali hazırda HP, Brother, OKİ, Canon, Ricoh, Samsung gibi lazer yazıcılar piyasada en çok tutulan ve tercih edilen yazıcı markaları. Bunların bazıları çipli dediğimiz toner sistemleri ile çalışıyor. Yani ucuza aldığınız dolum veya muadil tonerleri kullanırken sıkıntı çıkartabiliyor. Ancak bazı firmaların hemen hemen bir çok muadil tonerlerininde sorunsuz çalıştığını biliyoruz. Bunun için toner alırken ilgili firmadan telefonlar görüşüp detay almak en mantıklısı. Diğer bir çok model ise muadil tonerle çalışabiliyor. Hatta neredeyse aynı performansta ve kalitede. En önemlisi toneri aldığının firmanın kalitesinden geçiyor. Firma gerçekten iyiyse sorun çıkarması halinde hızlı bir geri bildirim ve sorunu çözebiliyor.

Sürekli baskı alan okul/işyeri/ofis gibi bir alandaysanız bence 1000 TL civarında bir bütçe belirlemeniz gerekiyor. Sadece siyah-beyaz baskı söz konusu ise 400-500 TL’den başlayan fiyatlarda okul/işyeri/ofis kullanımına uygun bir çok seçenek bulunuyor. Yine eğer sadece renkli yazdırma söz konusu ise 500-600 TL’den başlayan kaliteli bir yazıcı almanın mümkün. Tarama, fotokopi, renkli gibi çok fonksiyonlu özellikler istediğinizde o zaman 900 TL’den başlayan fiyatlar, Tarama, fotokopi, siyah-beyaz düşündüğünüzde ise fiyatlar 750 TL’den başlıyor.

Aktif yazıcı kullanımı söz konusu ise yani sürekli çıktı alınıyorsa o zaman sadece siyah-beyaz lazer yazıcı için bütçenizin 2000-5000 TL aralığına çıkarmanız gerekiyor. Bu türde bir makina aldığınızda sizi yıllarca sorunsuz baskı elde etme olanağı tanıyacaktır.

Örneğin aktif kullanım için büroda, okulda, işyerinde sadece siyah-beyaz çıktı elde etmek istiyorsanız; 500 TL değerinden Canon i-Sensys LBP6030 Lazer Yazıcı alabilirsiniz. Hem siyah beyaz hemde renkli kullanım söz konusu olacaksa 600 TL civarında Oki C332DN Lazer Yazıcı veya daha iyi bir model istiyorsanız 1750 TL’ye Canon i-SENSYS LBP7660CDN Renkli Lazer Yazıcı alabilirsiniz.

Lazer yazıcı seçimi kısaca ihtiyaçlar ve ayırdığınız bütçeye göre değişkenlik gösteriyor. Net bir şekilde YORUM KISMINA bütçem şu ve şu şekilde bir yazıcı istiyorum (renkli, siyah beyaz, fotokopi, fax, çift yazdırma, üstten tarama, mobil yazdırma, telefonlu vs.) yazarsanız kısa zamanda cevaplamaya çalışırım.

« Yazıcı Satın Alma Rehberi | Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler | - »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git