Wordpress Wordpress bilgi, paylaşım ve destek forumu.

01-11-2019, 10:16 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Çevrimiçi bir varlığa sahip olmak fikri hiç aklınızdan geçtiyse muhtemelen “CMS” terimini duymuşsunuzdur. Content Management System’in kısaltılmış hali olan CMS, Türkçe’de İçerik Yönetim Sistemi olarak belirtilir. İçerik yönetim sistemleri genellikle web üzerinde dijital bir içerik oluşturmanıza, yönetmenize ve yayınlamanıza yardımcı olurlar.

İyi bir CMS’in en büyük özelliği; hiçbir teknik bilgisi ve tecrübesi olmayan kişilerin bile kendi içeriklerini oluşturabilmelerini, yönetebilmelerini ve yayınlayabilmelerini sağlamasıdır.

Bu haberimizde en popüler CMS’lerden ve bu platformlar içinden neden WordPress’i tercih etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz:

WordPress Nedir?

En popüler içerik yönetim sistemi (CMS) olan WordPress, en kolay kullanıma sahip olan web site ve blog oluşturma aracıdır. WordPress’in en basit tanımı bu, eğer WordPress’in tam olarak ne olduğu konusunda daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili haberimizi ziyaret edebilirsiniz.

WordPress’te yeniyseniz 2 farklı platform olduğu dikkatinizi çekebilir: WordPress.com ve WordPress.org

WordPress.com

WordPress.com ayrı bir hosting planına ihtiyaç duymadan ücretsiz olarak çalışmanıza olanak tanıyan bir hizmettir. Temel bloglar ve web siteleri için ücretsiz olan WordPress.com; otomatik yedekleme, ücretsiz destek ve güvenlik hizmetleriyle birlikte geliyor. Ayrıca temalar, eklentiler ve özelleştirmeler gibi seçenekleri de kullanabilmenize olanak tanınıyor.

Fakat e-ticaret işlevleri oldukça sınırlı olan WordPress.com gelir elde etmek isteyen site sahipleri için pek uygun değildir. Ayrıca farklı kullanıcılar için hesap oluşturulamadığı için üyelik gerektiren web siteleri oluşturmak mümkün değildir. Ayrıca bu seçenekte kendi tema ve eklentilerinizi upload etme şansınız da yok.

WordPress.org

WordPress.org’tan indireceğiniz yazılımları bir markadan edinmiş olduğunuz sunucu alanına yükleyebilirsiniz. Bu duruma genellikle ‘self-hosted’ adı verilir.

Bu tür bir kullanımı tercih ederseniz daha fazla esnekliğe sahip olursunuz. Bu durumda işleri manuel olarak halletmeniz gerektiği için daha fazla teknik bilgiye ihtiyacınız vardır. Ayrıca güvenlik ve güncellemeler gibi önemli işler de sizin kontrolünüzde olacak.

WordPress vs. Diğer CMS’ler

« Web Geliştiricileri için En İyi 12 WordPress Eklentisi | - »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git