06-02-2019, 04:42 PM 1
Laplace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad: heryer
Üyelik tarihi: Apr 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 657
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 0/0
Ticaret:0, 0%
Hosting sektöründe kullanılan birçok terim, bu alanın içinde olmayanlara uzaylı dili gibi gelir. Çoğunlukla kısaltmalardan oluşan hosting terimleri, farklı bir canlı türüne ait gibi görünüyor olabilir ama hosting firmaları çalışanları için günlük dili oluşturuyorlar. Şirketinizin dijital yönü için web hosting almayı planlıyorsanız terimlerin anlamlarını öğrenmeniz iyi bir fikir. Böylece hosting satın alma işlemleri sırasında sürekli "hmm" nidasıyla hosting firması çalışanını onaylamak zorunda kalmazsınız. Üstelik yapılacak işlemleri belirli bir mantık çerçevesine oturtarak sizin için en ideal hizmeti talep edebilirsiniz. Temelden başlayalım, hosting nedir?

[?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

Web sayfaları için sanal ortamda alana ihtiyaç duyulur ve sunucular bu alanları oluşturur. Bu sunucuların yaptığı işlemlere hosting deniyor.

ASP (Active Server Page)

Microsoft adıyla geliştirilen sunucu tabanlı programlama diline ASP deniyor.

[?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

Backup (Yedekleme)

Bilgisayardaki dosya ve uygulamaları yedeklemeye backup deniyor. Web hosting firmaları, verilerin bulunduğu server'larını yedeklerler. Böylece olası çökmelerde, veriler yedeklerden tekrar çağrılır.

Bandwidth (Bant Genişliği-Trafik)

Hosting paketlerinde belirtilen bandwidth değeri, site ziyaretçilerinizin veri transfer limitini belirler. Site trafiğiniz çoksa bant genişliğinizin yüksek olması gerekiyor. Yoksa siteniz o kadar yavaşlıyor ki ziyaretçileriniz evde kimse yok galiba diye düşünüp gidiyorlar.

ColdFusion

İleri seviye web yazılımcılarının kullandığı program dili ColdFusion, 2006 yılında Adobe tarafından satın alındı ve hala geliştiriliyor.

Disk Alanı

Web alanı olarak da bilinen disk alanı, hosting sunucusu içerisinde size ayrılmış alanı ifade eder. Resim, video ve uygulama ağırlıklı web siteleri geniş disk alanlarına ihtiyaç duyarken metin içerik temalı blog benzeri yapılar için düşük disk alanları yeterlidir.

DNS (Domain Name System)

Bilgisayarlar web sitelerini bulmak için IP adreslerini, kullanıcılar ise URL kullanırlar. DNS, IP adreslerini URL formatına dönüştüren sunucu sistemine verilmiş isim; yani DNS, bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan bir tür çevirmen gibi çalışıyor.

« Quiz: Hangi Web Hosting Paketi Sizin İçin En Uygunu? | Hosting Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git