06-02-2019, 02:11 PM 1
Laplace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad: heryer
Üyelik tarihi: Apr 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 653
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 0/0
Ticaret:0, 0%
En basit anlatımıyla web hosting, web sitenizi internet üzerinde barındırmak için bir alanı satın almanız ya da kiralamanızdır. Fakat bu alan tam olarak ne kadar olmalı? Bu konuda karar vermek biraz zor olabilir. Haberimizin geri kalanında bu soruya cevap verebilmeniz için size çeşitli yolları örnekleriyle birlikte sunacağız.

IHS'nin aşağıdaki verileri kullanıcıların ihtiyaçlarına dayalı olarak yıllar içinde derlenmiştir:

[?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

WordPress Başlangıç -* 1000 MB
WordPress Profesyonel -* 5000 MB
WordPress Kurumsal -* Limitsiz (∞)
Nano -* 1000 MB
Bireysel -* 5000 MB
Profesyonel -* Limitsiz (∞)
Kurumsal -* Limitsiz (∞)
Kurumsal Pro -* Limitsiz (∞)
Kurumsal VIP -* Limitsiz (∞)
Ortalama WordPress Site Kullanımı

WordPress kullanıcılarımızdan 4 yıldır alınan verilerle aşağıdaki ortalama disk kullanım alanı bilgilerini hesapladık:

WordPress çekirdeği: 8.9 MB (4.9.5+)
Ortalama eklentiler (/wp-content/plugins): 100 MB
Ortalama tema (/wp-content/themes): 25 MB
Ortalama upload (/wp-content/uploads): 825 MB
Ortalama MySQL veritabanı: 85 MB
Eldeki verilere göre ortalama bir WordPress kullanıcısının kurulum için 1 GB'lık bir alana ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Bazı durumlarda tabii ki bu alan yeterli olmayabilir. Ayrıca kurulumun dışında da bazı istekleriniz olabilir. Bu gibi durumlarda daha fazla esneklik sunabilmek adına 5 GB'lık paketimizi sunuyoruz.

Gerçek Örnekler

Aşağıda hem bloglar, hem business web siteleri hem de e-ticaret web siteleri* için birer örnek müşterimizi sunduk.

[?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

11 adet WordPress web sitesine sahip olan müşterimizin 100 GB'lık disk alanı var. Bu alanın sadece 4.04 GB'lık kısmını kullanıyor.

musteri-1
Müşteri 2

2 numaralı müşterimizin 3 adet WordPress web sitesi var ve 20 GB'lık disk alanına sahip. Bu alanın da 3,3 GB'lık kısmı kullanılıyor. Ortalama site başına 1 GB'lık alan kullanılıyor.

musteri-2
Müşteri 3

3 numaralı müşterimizin de 3 adet WordPress web sitesi var ve 10 GB'lık disk alanının 503,21 MB'lık kısmını kullanıyor. Bu veriler ortalamaların çok çok altında.

musteri-3
Size daha fazla örnek sunabilirdik fakat müşterilerimizin genel ortalaması benzer şekilde. Peki disk alanından nasıl daha fazla tasarruf ediliyor? İşte sizin için yaptığımız yardımlar:

Site hazırlık aşamasını hariç tutuyoruz ve sadece sitenin sadece canlı unsurlarını disk alanına dahil ediyoruz.
Toplam disk alanınızı hesaplarken yedekleme raporlarınızı hariç tutuyoruz. Yani kullanımınız sadece dosyalarınızdan ve veri tabanınızdan oluşur.
Ortalamaları nasıl hesapladık?

Ortalamaları hesaplarken tabii ki bazı istisnalar yaptık. Büyük videoları, PDF'leri ya da yüksek çözünürlüklü fotoğrafları ortalamaya dahil ettik. Bu çok normal bir durum ve bu durumdaki birçok kişi için hosting hizmeti sunuyoruz. Fakat burada yapılacak en iyi şey Amazon S3, Google Cloud Storage gibi depolama hizmetlerini ayrı tutmaktı.

Yüksek boyutlardan kurtulmak için sizler de WordPress ve Amazon S3 entegrasyonunuzu yapabilirsiniz. Ardından S3'e yüklediğiniz dosyalarınızı yerel sunucunuzdan kaldırabilirsiniz.
Aynı işlemleri WordPress ve Google Cloud Storage için de yapabilirsiniz. Böylelikle WordPress sunucunuzdaki disk alanınızdan tasarruf etmiş olursunuz.
Ayrıca videolarınız için YouTube, ses dosyalarınız için Soundcloud ve PDF dosyalarınız için de Dropbox gibi avantajlardan yararlanabilirsiniz. Bu hizmetlerden yararlanmak sadece depolama tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda sitenizi daha güvenli hale getirecek ve büyük dosyalarınızı çok hızlı bir şekilde sunabileceksiniz.
Ne kadar disk alanı kullanıyorsunuz?

« 10 Adımda Başarılı Bir Web Sitesi Oluşturma | Sizin İçin En Uygunu Kurumsal Hosting Mi? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git