05-28-2019, 01:57 PM 1
Laplace - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad: heryer
Üyelik tarihi: Apr 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 874
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 0/0
Ticaret:0, 0%
Bu makalemizde cPanel kullanan müşterilerimizin ekstra FTP hesabı ekleme işlemini nasıl uygulayabilecekleri hakkında bilgi paylaşımında bulunacağız. cPanel üzerinde web sitenizi oluşturduğunuzda otomatik olarak kullanıcı adı atanmaktadır ve bu kullanıcı adı değiştirilememektedir. Bu duruma alternatif olarak kullanıcı adınızı kolaylıkla hatırlayabileceğiniz bir isim kullanarak belirleyebilirsiniz ve bu kullanıcı adını kullanarak FTP'ye bağlanabilirsiniz. Bu işlemde FTP kullanıcı adınızın cPanel'de otomatik üretilen kullanıcı adından farkı ekstra FTP hesabınızdaki kullanıcı adınızı 'kullaniciadiniz@siteadresiniz.com' şeklinde kullanabilecek olmanızdır.

[?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

Öncelikle 'Cloud Hosting Kontrol Paneli' sayfamıza giriş yapmamız gerekmektedir ve bu sayfaya giriş işlemi konusunda da müşterilerimizin bilgi sahibi olması için müşteri panelimize giriş yaparak adımlara başlayabiliriz.

1.) Müşteri panelimizdeki 'Web Sitesi Yönetimi' menüsünde bulunan 'Web Hosting Hesapları' seçeneğine tıklıyoruz.

2.) Ekran görüntüsünde belirtilen tuşa tıklıyoruz ve menüyü açıyoruz.


[?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

3.) Açılan menüde ekran görüntüsünde belirtilen simgeye tıklıyoruz ve 'Cloud Hosting Kontrol Paneli' sayfamıza giriş yapıyoruz.4.) 'Web Sitesi Yönetimi' menüsüne tıklıyoruz.5.) Alan adımızın bulunduğu satırdaki 'Yönet' tuşuna tıklıyoruz.6.) Açılan pencerede 'cPanel'e Bağlan' linkine tıklıyoruz.

7.) cPanel'e giriş yaptıktan sonra 'Dosyalar' kategorisindeki 'FTP Hesapları' seçeneğine tıklıyoruz.8.) 'FTP Hesabı Ekle' kısmında gerekli kutucukları dolduruyoruz. 'Oturum Açma' kutucuğunu kullanmak istediğiniz kullanıcı adına göre doldurabilirsiniz. Yazacağımız kullanıcı adı için 'Dizin' satırında kullanıcı hesabının otomatik olarak giriş yapacağı kendine ait klasör ismi tanımlanmaktadır, eğer web sitenize ait FTP'deki tüm dosya ve klasörlere bu hesabın erişebilmesini istiyorsanız 'Dizin' satırındaki 'public_html/kullaniciadi' bilgisini silebilirsiniz.9.) Filezilla yazılımı üzerinden ekstra FTP hesabımızı kullanarak FTP'ye bağlanmak istediğimizde bağlantı bilgilerimizi aşağıdaki formattaki gibi kullanabiliriz. 'Sunucu' bilgisini 'ftp.siteadresiniz.com' gibi yazabilirsiniz ve 'siteadresiniz.com' kısmını alan adınıza göre düzenleyebilirsiniz; ancak web sitenizi 'cPanel ve CloudLinux' platformu üzerinde eklediğiniz zamanın üzerinden fazla süre geçmediyse, alan adınızın NS adreslerini natro.com'a kısa zaman önce yönlendirdiyseniz veya 'Cloud Hosting Kontrol Paneli' sayfanızda platform değişikliği işlemi uygulamanız gibi durumlarda Filezilla yazılımı üzerinde 'Sunucu' kısmına web sitenizin barındığı sunucunun IP adresini yazarak bağlanabilirsiniz ve bu bilgiye 'Cloud Hosting Kontrol Paneli' sayfanızdaki 'Araçlar' > 'DNS Yönetimi' sayfası üzerinden 'Host(A) Kayıtları' bölümünü inceleyerek ulaşabilirsiniz.

'Kullanıcı Adı' kutucuğuna ekstra FTP hesabınızı 'kullaniciadiniz@siteadresiniz.com' şeklinde yazmanız gerekmektedir. Ekran görüntüsündeki örnekte 'ftp' isminde ekstra FTP hesabı açtığımızı da varsayarak 'ftp@siteadresiniz.com' şeklinde yazılmıştır.

'Parola' bilgisi için de ekstra FTP hesabımızı tanımlarken yazdığımız parolayı kullanabiliriz.

« Plesk Panel ile 7 Adımda Web Sitenizi Yedekleyin | Web Hosting Platformu Değişikliği Nasıl Yapılır? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git