Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:50 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Greyfurt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ekşi bir tada sahip olan greyfurt, subtropikal narenciye çeşitlerinden biridir. Son yıllarda popüleritesi artan ve tüm dünyada yaygın olarak tüketilmeye başlanılan greyfurt, ilk olarak Batı Hint Adaları olan Barbados’ta yetiştirilmiştir. Greyfurt en çok Çin’de ve ABD’de yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise yaklaşık 10 yıldır yaygın olarak üretilmekte ve tüketilmektedir. Greyfurt ağacı her daim yeşil kalan ve 13-15 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. Yarı tropikal, yarı tatlı ve ekşimsi bir narenciye ağacı olan greyfurt, genellikle sarı ve turuncu renkte olup koyu yeşil, parlak ve derimsi yapraklara sahiptir. Ancak içeriğinde bulunan çeşitli maddeler ve asit nedeniyle pembe, beyaz ve kırmızı renkte greyfurta da rastlanılabilir. Kırmızı greyfurt ise içlerindeki en tatlı greyfurt çeşididir.

greyfurt-agaci.jpg

Latince adıyla “Cennetten gelen meyve” olarak tanımlanan greyfurtun mucizevi faydaları olduğunu söyleyebiliriz. C vitamini deposu olan greyfurt, A ve B grubu vitaminlerini de içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve kalsiyum bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Lif bakımından zengin meyveler arasında yer alan greyfurt, aynı zamanda protein bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Greyfurt, hiç yok denecek kadar az kolesterol içerir. Güçlü bir içeriğe sahip olan greyfurt, kanserden göz sağlığına ve obeziteye kadar pek çok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar verir. Oldukça sağlıklı bir meyve olan greyfurtu meyve olarak tüketebileceğiniz gibi kabuklarından marmelat da yapabilirsiniz. Ayrıca greyfurtun suyu taze sıkılmalı ve sade içilmelidir. Greyfurtun kullanım alanlarından bir diğeri ise cilt bakımıdır. Bir parça pamuğu, greyfurt suyuna batırarak cildinize sürebilirsiniz. Greyfurt suyu cilt sarkmalarını önler ve cildi gerginleştirir.

greyfurt-tuketimi.jpg

Greyfurtun Sağlığa Katkıları Nelerdir?
Greyfurt ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri, zayıflama karşısındaki etkileridir. Bol miktarda su içeren greyfurtun zayıflamaya yardımcı olduğu ifade edilmektedir. Diyet listelerinde sıkça rastladığımız greyfurt metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur. Amerika’da yapılan bir araştırmada greyfurt suyunun kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Ayrıca greyfurtun insülin hormonunu baskıladığı ve bu sayede yemek yeme isteğini azalttığı ifade edilmektedir. Ancak bazı uzmanlar düzenli greyfurt tüketiminin kilo aldırdığını vurgulasa da bunun bilimsel bir kanıtı bulunmamaktadır.

greyfurt-ile-zayiflama.jpg

Greyfurtun etkili olduğu sağlık sorunlarından biri de kanserdir. Enfeksiyon oluşumunu önleyen greyfurt, içeriğindeki flovanoidler sayesinde kansere neden olan kanserojen maddelerle etkili bir şekilde mücadele eder. Ayrıca müshil görevi gören greyfurtun kolon kanseri riskini önemli oranda azalttığı ifade edilmektedir. Düzenli greyfurt tüketimi ile kanser hücrelerinin ortadan kalkmasını sağlayabilir ve kolon kanserine yakalanma riskini ciddi oranda azaltabilirsiniz. Greyfurt hiç yok denecek kadar az kolesterol içerir. Ayrıca greyfurtta bulunan antioksidanlar kolesterol seviyesini önemli oranda azaltır. 1 adet greyfurt, kolesterol seviyesini %15 oranında azaltırken trigliserid seviyesini de %17 oranında azaltabilir. Bu sayede kalp sağlığına önemli katkılarda bulunur. Greyfurt tüketimi kalp krizi ve artrit sorunlarına yakalanma riskini azaltır. Greyfurtun etkisini daha da arttırmak ve daha etkili sonuçlar almak adına greyfurt suyunu elma sirkesi ile karıştırabilirsiniz.

greyfurtun-kalbe-faydalari.jpg

Pembe ve kırmızı greyfurtun görme yeteneğini koruduğu ifade edilmektedir. Günlük olarak tüketilen greyfurt göz yorgunluğunu azaltır. Özellikle bilgisayar başında çalışanlar ve ince işçilik gerektiren işlerle uğraşan kişiler greyfurt tüketimi ile göz yorgunluğunu azaltabilirler. Ayrıca greyfurtun yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz sorunlarına yakalanma riskini azalttığı bilinmektedir. C vitamini deposu olan greyfurt, solunum sistemi hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Astım ataklarının hafiflemesini sağlayan greyfurt, atakların daha uzun aralıklarla gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca greyfurtun çocuklarda görülen öksürük ve burun tıkanması gibi sorunları ortadan kaldırdığı ifade edilir.

greyfurt-003.jpgDüzenli şekilde greyfurt suyu tüketerek böbrek taşı gelişimini büyük oranda önleyebilirsiniz. Bununla birlikte bol miktarda kalsiyum içeren greyfurt, böbrek taşı oluşumunu engeller. Ayrıca içeriğindeki C vitamini sayesinde idrardaki pH değerini ve sitrik asit salgılama hızını arttırır. Greyfurtun etkili olduğu alanlardan bir diğeri ise cilt ve saç sağlığıdır. Güçlü içeriği sayesinde cilt ve saç sağlığına önemli katkılarda bulunan greyfurt, cilt sağlığını korur ve hasar görmüş hücrelerin onarılmasını sağlar. Ayrıca greyfurtun cildi zararlı güneş ışınlarından koruduğu bilinmektedir. Greyfurt tüketiminin yanı sıra saçlara uygulanan greyfurt, dökülme sorununu azaltır, saçları yumuşatır ve doğal bir parlaklık kazandırır.

greyfurtun-cilde-faydalari.jpg

Kimler Greyfurt Tüketiminden Kaçınmalıdır?
İlaç kullanan kişilerin greyfurt tüketiminden kaçınmaları önerilmektedir. Aksi halde ilacın etkisinin artmasına veya azalmasına neden olabilirler. Bu durumda da çeşitli yan etkiler gözlemlenebilir.
Gebelik ve emzirme döneminde greyfurt tüketimine dair yeterince bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte bu dönemlerde greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
Greyfurtun kolon kanseri başta olmak üzere kansere karşı etkili olduğu bilinse de aşırı tüketilmesi durumunda meme kanserini tetikleyebileceği ifade edilmektedir.
Hormon bozukluğu bulunan kişilerin greyfurt tüketiminden önce doktorlarına danışmalarını öneririz.

« Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi | Kulak Akıntısı Nedir ve Neden Olur? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git