Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:48 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Kuru bir cilt her zaman daha yaşlı görünmenize neden olur. Bu nedenle cildin nem dengesinin çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Aksi halde nemsiz bir cilt daha yaşlı görünmenize neden olabileceği gibi aynı zamanda daha sağlıksız bir görünüm oluşturur. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, cildin nemsiz kalmasını önlemektir. Aksi halde ciltte pul pul dökülme, çatlama ve gerilme gibi sorunlar meydana gelebilir. Sağlıksız bir görünüme yol açan kuru cilt, donuk görüntüsünün yanı sıra neden olduğu pullanma, kaşıntı ve tahriş sebebiyle kişiye rahatsızlık verir. İhmal edilmesi ve herhangi bir önlem alınmaması durumunda ciltte çatlaklar ve kanamalar oluşabilir. Ayrıca bu durum enfeksiyona da neden olabilir.

kuru-cilt-001.jpg

Cilt Neden Kurur?
Genellikle kış aylarında görülen bir problem olan kuru cilt, düşük nem ve soğuk hava nedeniyle oluşur. Ayrıca kapalı mekanlarda kullanılan ısıtıcılar da cildin kurumasına neden olabilir. Cilt kuruluğuna neden olan diğer unsurlar ise; az su içmek, çok sıcak suyla banyo yapmak, yağ oranı düşük beslenmek ve genetik faktörlerdir. Günümüzde pek çok kozmetik ürünü cilt kuruluğuna dair çözüm imkanı sunsa da içeriğindeki kimyasallar nedeniyle sağlık açısından çok uygun olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle hassas cilt yapısına sahip kişilerde kaşıntı ve kızarıklık gibi tahriş oluşma riski de oldukça yüksektir. Bu kozmetik ürünler yerine cildinizi doğal ürünler kullanarak nemlendirebilirsiniz. Doğanın bizlere sunmuş olduğu bitkilerin bazılarından elde edilen yağları doğal nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

kuru-ciltler-005.jpg

Cilt Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler
Çok sıcak suyla duş almaktan ve yüzünüzü yıkamaktan kaçının.
Gün boyunca bol bol su tüketin.
Vücudunuzu sık sık bitkisel yağlarla veya cildinize uygun losyonlarla nemlendirin.
Terlemekten kaçının.
Her banyodan sonra vücudunuzdaki fazla suyu alın ve cildiniz henüz ıslakken çeşitli nemlendiriciler veya yağlar ile nemlendirin.
Sabun ve deterjan gibi güçlü kimyasallarla temas öncesinde eldiven gibi koruyucu yöntemler kullanın.
Kokulu ve cildi kurutan sabunlar kullanmayın.
Alkol ve kafein kullanımından kaçının.
kuru-ciltte-karsi-onlemler.jpg

Cildi Nemlendiren Bitkisel Yağlar
Kış aylarında başımıza bela olan cilt kuruluğuna çözüm olabilecek kremler mevcuttur. Ancak bunun için doğal yöntemler de vardır. İşte cildinizi nemlendirecek bitkisel yöntemler...

1. Zeytinyağı
Sağlığın birçok alanında mucizevi etkileri bulunan zeytinyağı, doğal nemlendiricilerin başında gelmektedir. Olukça güçlü bir antioksidan olan zeytinyağı, aynı zamanda cilde iyi geldiği bilinen esansiyel yağ asitleri bakımında da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Cilt sağlığına önemli katkılarda bulunan zeytinyağı, cilt tarafından kolayca emilebilen bir yağdır. Zeytinyağı, cilt için en iyi nemlendiricilerden biridir. Nemlendirici özelliğinin yanı sıra cildi dolgunlaştırır ve ince çizgilerin daha az görünmesini sağlar. Ancak zeytinyağını ince bir tabaka halinde, azar azar, cilde yedirerek sürmeniz önerilir.

zeytinyaginin-cilde-faydasi.jpg

2. Tatlı Badem Yağı
Birçok cilt bakım ürününün içeriğinde bulunan tatlıbadem yağı, tek başına da kullanılabilen ince ve hafif yağlardan biridir. Oldukça faydalı bir yağ olan tatlı badem yağı, cilt bakımında sıkça tercih edilen bir yağdır. E vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan tatlı badem yağı, cilt sağlığına önemli katkılarda bulunur. İçerdiği yüksek orandaki E vitamini, cildi nemlendirir ve güneşin zararlı etkilerinden korur. Ayrıca yaşlanma karşıtı olarak bilinen tatlı badem yağı, ciltte kırışıklık oluşumunu önler ve yaşlanmanın belirtilerini geciktirir. En etkili doğal nemlendiricilerden biri olan tatlı badem yağı, makyaj temizliğinden cilt bakımına kadar pek çok alanda fayda sağlar.

« Keten Tohumu Yağının Faydaları | Doğal Yöntemlerle Uçuk Tedavisi »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git