Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:48 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Endoskopi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“Gastroskopi” olarak da adlandırılan endoskopi yöntemi ile yemek borusu, yemek borusunun mideyle birleştiği bölge, mide, midenin çıkış kısmı ve onikiparmak bağırsağı incelenir. “Endo” kelimesi “iç” anlamına gelirken “skopi” eki ise “görüntüleme” anlamına gelmektedir. Yaygın olarak kullanılan görüntüleme yöntemlerinden biri olan endoskopi, mide rahatsızlıkların teşhisinde sıkça tercih edilmektedir. İçbakı olarak tanımlanan endoskopi işleminde, endeskop adı verilen ucunda kamera bulunan ve yaklaşık olarak 8-12 mm çapında bir alet kullanılır. Sindirim sisteminin incelenmesinde yaklaşık 40 yıldır kullanılan yöntemlerden biri olan endoskopi, günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte eskiye kıyasla daha hareketli, esnek, daha ince ve görüntü kalitesi daha yüksek cihazlarla gerçekleştirilmektedir.

endoskop.jpg

Yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağı gibi alanları kapsayan problemlerin nedenini araştırmak için genellikle endoskopiye başvurulur. Gerekli durumlarda biyopsi alınarak mikroskobik inceleme yapılır ve kesin tanının koyulması amaçlanır. Endoskopi yöntemi ile helicobakteri pilori adı verilen bakterinin midedeki varlığı araştırılabilmek için parça alınabileceği gibi mide poliplerinin alınması ve mide kanamalarında uygun durumlarda sklerotrapinin yapılması sağlanır.

endoskopi-002.jpg

Hangi Durumlarda Endoskopi Yöntemi Kullanılır?
Karın ağrısı,
Yutma ve çiğneme problemleri,
Aç karnına veya yemeklerden sonra hissedilen mide sancıları ve ağrıları,
Sürekli devam eden mide yanması ve ekşimesi,
Ağza acı su gelmesi,
Büyük abdest renginin katran renginde olması,
Kan kusma,
Nedeni bilinmeyen kusmalar,
Yabancı cisim yutma,
Bağırsak düzenindeki değişiklikler,
Üst sindirim sistemindeki kanamalar,
Dışkıda görülen kanama,
Uykuda öksürük nöbeti,
Daha önce tanı konmuş sindirim sistemi hastalığının kontrolü,
Uzun süre düzelmeyen kabızlık ve ishal,
Mide ve bağırsak filmlerinde tespit edilen anormallikler sonucunda endoskopiye başvurulur.
neden-endoskopi-yapilir.jpg

Endoskopi Nasıl Yapılır?
Endoskopi işlemi yapılmadan önce mide yanmasını önleyici ilaçların 2 hafta önceden kesilmesi önerilir. Aksi halde tanıda yardımcı olabilecek bazı görünümleri maskeleyebilir. Bu ilaçların yanı sıra kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaçların da işlemden 2 hafta önce kesilmesi önerilir. Bu ilaçlar üst sindirim yolunun dayanıklılığını azaltarak işlem sırasında kanama riskini arttırır. Ayrıca endoskopi işleminden 8 saat öncesinden başlanarak hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Endoskopi işlemi öncesinde mutlaka hasta uygulama hakkında bilgilendirilmeli ve işlemin özelliklerinin yanı sıra istenmeden oluşabilecek yan etkilerini içeren belgenin hasta tarafından onaylanıp imzalanması gerekmektedir.

nasil-endoskopi-yapilir.jpg

Endoskopiye başlanmadan önce ağrısının hafif hissedilmesi için hastanın boğazına lokal anestezik sprey sıkılmalı veya damar yolundan bilincini kaybettirmeyecek sakinleştirici verilmelidir. Bu iki seçenek hastaya sunulmalı ve hastanın tercihi doğrultusunda bir seçim yapılmalıdır. Lokal anestezik spreyi kullanılırsa hasta işlemden hemen sonra evine dönebilir. Ancak bir buçuk saat boyunca bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Damar yolundan verilen sakinleştiricinin seçilmesi halinde hasta, işlemden sonra en az yarım saat dinlendirilir ve yanında yetişkin birinin olması durumunda eve gönderilebilir. Bu iki seçenek hastaya detayla açıklanmalıdır.

nasil-endoskopi-yapilir-001.jpg

Hazırlık aşamasında hasta, varsa takma dişlerini ve gözlüğünü çıkarmalıdır. Daha sonra görevli hemşire tarafından hastanın sol yanına yatması istenir. Hastanın ağzına koruyucu nitelikte ağızlık takılarak inceleme borusunu ısırması engellenmelidir. Daha sonra bu korumanın içinden endoskop aleti geçirilerek ağızdan mideye veya onikiparmak bağırsağına kadar indirilir. Bu sıra endoskop aletinin ucundaki kameradan alınan görüntü monitöre yansıtılır. Doktorun yanı sıra hasta da bu görüntüyü izleyebilir. Yaklaşık olarak 10-15 dakika süren işlem boyunca hastanın nabız durumu ve oksijen düzeyi incelenir. Gerekli durumlarda biyopsi için parça alınabilir. Biyopsinin yanı sıra kanamayı durdurma ve polip çıkarma gibi tedaviye yönelik işlemler de uygulanabilir.

« Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? | Keten Tohumu Yağının Faydaları »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git