Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:47 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Diş Çürümesini Engellemenin Yolları

İnsanın dişleri çoğu zaman onun organizmasının aynası olarak kabul edilir. Birçok insan diş sağlığı problemi yaşamaktadır. Dişlerde görülen en büyük problem ise zamanla çürümelerin meydana gelmesidir. Diş çürümesi, tüketilen besinlerin yetersizliğinden, diş bakımına özen gösterilmemesi sonucu dişlerde oluşan bakteriler yüzünden ortaya çıkar. Diş çürükleri aynı zamanda başka hastalıklara sebep olabilir. Örneğin çürüyen dişler; kalp-damar rahatsızlıklarına, karaciğer ve böbrek sorunlarıyla birlikte mide hastalıklarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı çok önemsenmesi gereken bir konudur. Peki, dişlerinizin çürümesi için neler yapmalısınız? İnsanlar yalnızca dişleri ağrıyınca diş hekimlerine başvuruyor. Aslında bu doğru bir yaklaşım değildir. Dişteki küçük problemler büyümeden çözülmelidir. Bu yüzden en az yılda bir defa dişlerinizi kontrol ettirmeniz yerinde olacaktır. İlaveten dişlerinizi çürümelere karşı muhafaza etmek için bazı uygulamalar da yapmalısınız. İşte sizler için derlediğimiz diş çürümesini engellemenin 8 yolu;

diş çürümesini engellemenin yolları

1. Dişler gün içinde 2 kez fırçalanmalı. Ayrıca temizleyici gargaralar ve diş iplerinin kullanımı ağız ve diş sağlığınızın korunmasına olumlu etki edecektir.

diş sağlığı

2. Dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterin.

dengeli ve düzenli beslenme

3. Sert ve kabuklu kuruyemişleri dişlerinizle kırma yanlışına girmeyin.

sert kuruyemişler

4. Özellikle havuç ve elma yiyin. Bu besin kaynakları dişlerde hijyen oluştururken aynı zamanda diş etlerine de masaj yapar.

elma diş sağlığı5. Çeşitli şekerlemeler, tatlılar ve çikolata tüketiminin ardından dişlerinizi fırçalayın. Evde değilseniz su ile gargara yapmalısınız.

diş sağlığı şeker

6. Şekersiz sakızlar kullanın. Şekerli sakızlar dişlerinize büyük oranda zarar verebilirler. Her ne kadar tadı hoşunuza gitse de bu durum dişlerinizin pek hoşuna gitmez.

şekersiz sakızlar

7. Kola gibi asitli içeceklerin dişlerinize hayli zarar verdiğini unutmayın. Serinlemek istiyorsanız su veya tabii meyve sularını tercih edin.

asitli içecekler

8. Dişlerinizin sağlığı açısından yılda 1 kez kontrole gitmeyi ihmal etmeyin.

« Kaçış Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Bilgi | Zatürre Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git