Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:46 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Kolesterol Nedir?

Kolesterol, hayvanların vücut dokularında ve insan hücrelerinde bulunan mumsu yapıda bir yağdır. Vücudumuz kolesterol üretebildiği gibi aynı zamanda tükettiğimiz hayvansal gıdalardan da bu ihtiyacımız karşılanır. Kolesterol bitkisel gıdalarda daha düşük miktarda bulunmaktadır. Kolesterol, vücudumuzun ihtiyacı olan horman ve vitaminleri üretirken aynı zamanda vücudumuz sindirim sistemimiz için gerekli olan kolesterolü üretmektedir. Lipoprotein, kanımızda dolaşan kolesterollerdir. Bunların iç kısmı yağ olup dış kısmı proteindir. Lipoprotein yoğunluğuna ve işlevine göre ikiye ayrılır.

Kolesterol Nedir

Kolesterol Çeşitleri Nelerdir?
1. Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (LDL); Kötü kolesterol olarak nitelendirilir. Kolesterolü vücutta çeşitli dokulara taşımakla görevlidir. LDL’nin kanda fazla bulunması kalp krizi ve felç riskini arttırmaktadır. Doğmuş trans yağlar kötü kolesterol oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda kanda yüksek miktara bulunan LDL, damarların iç yüzeyine yapışarak damar sertliği olarak bilinen “plaklar” oluşturur. Kolesterol dışındaki bazı maddelerin bu plaklara eklenmesiyle oluşan çatlaklarda pıhtılar damarları tıkayabilir.

2. Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL); İyi kolesterol olarak nitelendirilir. Fazla kolesterolü vücuttan atılması için karaciğere geri taşır. LDL’nin aksine kalp krizini önlemektedir. HDL’nin kandaki düzeyi erkeklerde 40 mg/dL, kadınlarda ise 50 mg/dL altına inmesi durumunda kalp hastalıklarındaki risk artar.

Kolesterol Neden Olur?
Kolesterol kilo oranına bağlı olarak hareketsizlik ve sağlıksız beslenmeden dolayı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda aile kolesterol sorunu görülen kişilerde genetik olarak kolesterole rastlanır.

1. Beslenme
Vücudumuz kolesterolü yaklaşık %85’ini kendi üretirken geri kalan %15’lik bölümünü tüketilen gıdalardan karşılar. Bu nedenle tükettiğimiz gıdalara oldukça dikkat etmeliyiz. Kızartmalar, yumurta sarısı, cips, şarküteri ürünleri, peynir ve hazır yiyecekler kolesterol oranını olumsuz yönde etkileyecektir. Doymuş yağ ve trans yağlar damarlarda plak oluşumu, damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi sorunlara yol açacaktır. Kötü kolesterol oranını düşürmek için lifli gıdalar, taze sebze ve meyve tercih etmelidir. Et, balık, tavuk, deniz ürünleri, süt, tereyağı ve peynir kolestereol kaynaklarıdır.

beslenme

2. Kilo ve Fiziksel Aktivite
Kilo kalp krizi riskini arttırırken aynı zamanda kolesterol seyiyesini de yükseltir. Kişi kilo vererek kötü kolesterolün düşmesini ve iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Kilo oranını dengelemek için fiziksel aktivite ve egzersiz çok önemlidir. Düzenli spor yapmak kolesterol oranının düşmesini sağlamaktadır.

Kilo ve Fiziksel Aktivite

3. Yaş ve Cinsiyet
Kolesterol oranı yaşla doğru orantılır. Yaş yükseldikçe kolesterol oranıda artmaktadır. Kadınlarda menapoz dönemlerinde kolesterol oranlarında düşme gözlemlensede menapoz sonrasında kolesterol oranı eski haline geri döner ve yükselme görülür.yaş ve cinsiyet

4. Genetik Durum
Kolesterol sorunu yaşayanların ailelerinde genellikle aynı soruna rastlanmaktadır. Herkesin vücudunun ürettiği kolesterol oranı aynı değildir ve bunda genlerin rolü oldukça yüksektir.

Genetik Durum

5. Sigara
Sigara kullanımı her hastalıkla karşımıza çıktığı gibi kolesterol rahatsızlığında da kendini göstermektedir. Damar hastalıklarında oldukça önemli bir rol oynayan sigara, damarlarda birçok hasara neden olmaktadır. Kolesterol hastalarının sigara kullanması kolesterolün damarlarda daha çok birikmesine ve bunun beraberinde birçok damar rahatsızlıklarını da tetiklemektedir.

Sigara

Kolesterolün Belirtileri Nelerdir?
Kolesterol genellikle neden olduğu rahatsızlıklar ve yapılan kontroller sonrasında kendini göstermektedir. Kolesterol tüketilen gıda, yoğun sigara kullanımı, fazla kilolar ve genetik durumlarda ortaya çıkmaktadır. Belli başlı kolesterol belirtileri;

Kolesterol kendini kalp ve damar hastalıklarıyla göstermektedir.
Damar tıkanıklığı
Kalp yetmezliği
Anjin (kalbe giden kan akışının azalması durumunda ortaya çıkan göğüs ağrsı)
Göz etrafında veya ciltte oluşan sarı lekelenmeler
Damarlarda plak oluşumu
Bacak ağrısı
Nadiren görülen el ve ayaklarda yağ bezesine benzer kabarıklar
Kolesterolün Belirtileri

Kolesterol Tedavisi
Kolesterol tedavisinde etki etmeyen kilo kaybı, egzersiz ve diyetler sonucunda ilaç tedavisine başvurulur. İlaç tedavisinde lipit düşürücü ilaç kulllanılmaktadır. Kolesterol düşürücü ilaçlar diyet, egzersiz ve sağlıklı beslenmenin cevap vermemesin durumunda kullanılmalıdır. Ancak bu ilaçların kullanımı mutalaka doktor kontrolünde olmalıdır. Kolesterol tedavisinde olumlu sonuçlar almanın en iyi yolu sağlıklı beslenmedir. Düzenli egzersiz ve diyet programı ile sağlıklı kilo kaybı kolesterol oranını düzenlemede etkin rol oynamaktadır. Kolesterol tedavisinde ilaç kullanımı birçok yan etkiyi de beraberinde getirmektedir. Kolesterol hapları erkeklerde testesteron seviyelerini düşürmekle birlikte spermlere zarar vermektedir.

« Spor Sonrası Karpuzun Faydaları | Mayonezin İnsan Sağlığına Zararları »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git