Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:46 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Karpuzun Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsimi denince akla ilk gelen meyvelerden biri olan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. Ülkemizin çoğu yerinde yetiştirilebilen karpuz hem lezzetiyle hem de fiyatıyla tüketicileri memnun ediyor. Yaz sofralarının vazgeçilmez unsuru olan bu meyvenin %98' i sudan oluşuyor. Sıcak günlerde hem serinleten hem de susuzluğu gideren harika bir besin olarak sevenlerin gönlünde taht kuruyor.

karpuz-006.jpg

Karpuzun büyük çoğunluğu sudan oluşuyor olsa da içeriğinde bol miktarda antioksidan madde yer alır. Antioksidanlar vücudun biriktirdiği zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Son yıllarda yaygınlaşan detoks diyetleri, toksinlerin atılmasını kolaylaştıran beslenme şekilleridir. Karpuz da detoks diyetlerinin en önemli meyveleri arasında yer alır. Karaciğeri ve böbrekleri temizleyerek sağlığınızın korunmasında yardımcı olur. Karpuzun diğer bir faydası da içeriğindeki mineraller sayesinde yüksek tansiyona iyi gelmesidir. Yaz aylarındaki yüksek sıcaklıklarda tansiyonu olan kişiler zorluk çekerler. Yüksek tansiyon ile baş edebilmek için tüketilmesi gereken en önemli besinler arasında karpuz yer alır. İçerdiği potasyum, kalsiyum ve demir tansiyonun dengelenmesinde rol oynar. Sulu yapısı sayesinde tansiyon hastalarının ilaç niyetine yiyebileceği nadide besinlerden biridir.

karpuz-003.jpg

Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor demiştik. Karpuz cinsel gücü arttıran yiyeceklerden biridir. Arginin, sitrülin ve şekerli yapısı cinsel isteği artırırken vücuda enerji verir. Dolaşım sistemini rahatlatır ve damarları gevşetir. Kan dolaşımının düzene girmesi ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılaması sayesinde baş ağrısını giderdiği yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Cinsel isteksizlik yaşayan kişilere yaz aylarında bol karpuz yemeleri tavsiye edilir. Karpuzun faydalarından bir tanesi de yağ yakımına yardımcı olmasıdır. Lifli yapısı sayesinde açlığı bastırır. Yüksek lif içeriği sindirim organlarına faydalıdır. Ayrıca vücudun su, mineral ve şeker ihtiyacını karşıladığı için diyetlerin bir numaralı destekçisidir. Yağ yakımını kolaylaştıran ve kilo vermeyi hızlandıran besinlerdendir. Tadının diğer meyvelerle uyumlu olması sebebiyle meyve karışımlarına iyi uyum sağlar ve eklendiği tariflere lezzet katar.

karpuz

Vücut Geliştirme Ve Karpuz İlişkisi
Vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler, beslenmelerine son derece önem veren kişilerdir. Bu sporda birinci öncelik sıkı çalışma ve disiplinli antrenman yapma ise ikinci öncelik düzgün beslenmedir. Bu sporu yapanlar günlük aldıkları besinlerin kalori değerlerine çok dikkat eder. Ayrıca alınan kalorinin ne kadarı proteinden, ne kadarı karbonhidratlardan ve ne kadarı yağlardan geliyor, tek tek hesabını tutarlar. Bu sporda disiplinli olmak başarı için önemlidir.

karpuz-ve-kas.jpg

Beslenmesine böyle önem veren kişiler için karpuz gibi meyveler bulunmaz nimetlerdir. Yukarıda saydığımız gibi karpuzun içinde lif, şeker, mineraller ve vitaminler bulunur. Büyük ebadı ve lezzeti de cabasıdır. Vücut geliştiricilerin yoğun antrenmanlarının ardından enerji ihtiyaçları olur. Bu enerjinin büyük kısmını protein olarak temin ederler. Proteinlerin tek başına alınması onların işlenişini zorlaştırır. Belli oranda karbonhidrat ile birlikte alınmaları gerekir. İşte bu karbonhidrat açığını kapatmak için karpuz harika bir meyvedir.

« Larenjit Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Kolesterol Nasıl Düşürülür? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git