Sağlık Diyet listeleri, sağlıklı beslenme, sağlık haberleri ve sağlık sohbet alanı.

01-12-2019, 07:46 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Larenjit Çeşitleri Nelerdir?
Akut Larenjit
Akut larenjit 1 - 2 hafta süren bir rahatsızlıktır.

Kronik Larenjit
3 haftayı geçen durumlara kronik larenjit denilmektedir.

Larenjit Belirtileri Nelerdir?
Larenjitin birçok belirtisi vardır. Genellikle ilk olarak ses öksürük olarak başlamaktadır. Öksürük şiddetli kuru öksürük olarak görülmektedir. Bazı kişilerde ise balgamlı öksürük yaşanmaktadır. Öksürüğün yanı sıra solunum güçlüğü ve nefes darlığı yaşanır. Kişi, nefes alıp vermede zorluk çeker. Boğazda kuruluk hissi oluşur. Kişi boğazındaki kuruluk sebebiyle aynı zamanda boğazda yanma hissi de yaşamaktadır. Bunların yanı sıra ses kısıklığı sıklıkla görülür.

Ses kısıklığı
Boğazda kuruluk
Boğazda yanma
Şiddetli öksürük
Nefes darlığı
Solunum güçlüğü
Balgamlı öksürük
larenjit-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

Larenjit Neden Olur?
Larenjit bir solunum yolu hastalığıdır. Gırtlakğın iltihaplanması sonucu meydana gelen bu hastalık farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Soğuk havalarda genellikle insanlar birçok solunum yolu hastalığına yakalanmktadır. Grip ve soğuk alğınlığı ilerlediği ve geliştiğinde larenjite neden olmaktadır. Bazı boğaz reflüsü de larenjite neden olabilir. Genellikle reflü hastalığı larenjite sebebiyet vermektedir. Reflü gırtlağa doğru ilerleyerek zaman geçtikçe etki etmektedir. Bu nedenle gırtlakta larenit oluşmasına neden olur. Aynı zamanda farklı durumlardan dolayı gırtlağın tahriş olması ve sesin bilinçsizce kullanılması larenjite yol açmaktadır.

Soğuk algınlığı
Grip
Reflü
Tahriş
Sesin bilinçsizce kullanılması
Bakteri
larenjit-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

Larenjit Tedavisi
Larenjit tedavisi genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Doktorlar gerekli ilaç kullanımına başlar fakat larenjit kronik tip ise antibiyotik kullanımı sağlanmaktadır. Larenjit dikkate alınması gereken bir hastalıktır. Tedavisi olmaz ise ileride birçok hastalığa neden olmaktadır. Aynı zamanda ses problemleri gibi rahatsızlıkların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden doktor kontrolünde ve doktorun önerdiği ilaç, antibiyotik kullanılmaldır. Gerekli ise balgam söktürücü ilaçlar verilir. Bunların yanı sıra sıvı tüketimi önem taşımaktadır. Sıcak çorba ve sıcak bitki çayları larenjit tedavisinde etki göstermektedir. Ses terapisi yapılmalıdır. Gırtlağa buhar uygulanarak nemlenmesi sağlanamalıdır.

« - | Spor Sonrası Karpuzun Faydaları »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git