Hosting ve Domain Hosting ve alan adı işlemleri, şirketleri ve destek forumu.

01-16-2019, 08:51 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Bir domain adı seçmek, hayalinizdeki web sitesini başlatmanın ilk adımıdır. Ama mükemmel alan adını bulmak kolay değildir.

Düşündünüz taşındınız, beyin fırtınası yaptınız ve sonunda size en uygun alan adını buldunuz. Ama kaydettirmeye kalktığınızda baktınız ki, alan adınız önceden alınmış bile! Hüsrana uğradınız.

Bu acı senaryo her zaman geçerli olmak zorunda değil tabii.

Alanın sahibinin kim olduğunu bulabilir ve domain adını satmak isteyip istemediklerini öğrenmek için onlarla iletişime geçebilirsiniz. Bu işleme yeni bir alan adı kaydetmekten biraz daha fazla ücret ödeyebilirsiniz, ancak en uygun olduğunu düşündüğünüz isme siz sahip olmak istiyorsanız buna değecektir.

Aşağıda, bir alan adının kime ait olduğunu öğrenmeyi ve bunun faydalarını size anlatacağız.

Alan Adları Neden Alınır?

Birçok alan adı satın alınır ama kullanılmaz. Kayıtlı bir alan bulduysanız, fakat site boşsa veya bir hosting şirketinin sağladığı bir açılış sayfası varsa, bu, o alanın satın alınabileceği anlamına gelir.

Yeni bir domain satın almayı düşünüyorsanız, tüm alan adlarının organizasyonundan sorumlu ICANN ‘in partneri olan bir firmayı tercih etmenizi öneririz. IHS resmi akredite ICANN, Nic.tr partneridir ve 200.000’in üzerinde kayıtlı domain adresine hizmet vermekte, her gün 1000’in üzerinde yeni domain adresini tescil etmektedir.

Bazı durumlarda, önceden oluşturulmuş bir siteyi bile tamamen satın alabilirsiniz. Sitenin sahibi başka projelere odaklanmaya karar vermiş ve siteyi uzun bir süre önce güncellememiş olabilir. Bu durumda biraz daha fazla ücret ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir, fakat trafik seviyeleri düşükse ücret de düşük olacaktır.

Alan Sahibini Bilmenin Faydaları

Bir alan adının sahibini bulmak için işlemlere başlamadan önce, neden bunu yaptığınızı anlamak önemlidir.

Bir alan adının alınmış olup olmadığına bakmak şu noktalarda işinize yarayacaktır:

Domain Sahibiyle Temasa Geçmek
Önceden kayıtlı bir alan adı satın almak istiyorsanız, sahip ile iletişime geçmeniz gerekir. Sahibini tespit ettiğinizde bu alan adını satın alma hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İletişime Geçmek İçin İdeal Zamanı Bulmak
Bir alan adı süresinin ne zaman dolduğunu WHOIS bilgilerini kullanarak görebilirsiniz. Bu, teklifinizi zamanlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece domainin süresi dolmaya çok yakın bir zamanda, ya da yenilenmesi gerektiğinde teklif vermek için iletişime geçerek, alan adını daha uygun fiyata alma şansınızı artırabilirsiniz.

Kendi Bilgilerinizi Düzeltmek
Önceden bir alan adı kaydettiyseniz, alan adı bilgilerinizin doğruluğunu teyit etmek isteyebilirsiniz. Bu, alan adını daha sonra satma amacıyla aldıysanız özellikle geçerlidir.

Alan Adının Sahibi Nasıl Bulunur?

Bir alan sahibinin bilgilerini bulmak oldukça kolaydır.

Bunu yapmak için, WHOIS adlı web sitesini kullanacağız. Bu site esas olarak şu soruyu yanıtlar: Belirli bir alan adı veya IP adresinin sahibi kim?

Bir kişi bir alan adını kaydettiğinde, ilgili iletişim bilgilerini sağlamalıdır.

Alan adı araması yapmak için IHS Whois servisine gidin: [?ye Olmadan Linkleri G?remezsiniz. ?ye Olmak i?in TIKLAYIN...]

Ve aramak istediğiniz alanın adını girin.

« VDS Nedir? Nasıl Kullanılır? VPS’ten Farkları Nelerdir? | .com’u Kullanmamak Web Sitenize Zarar Mı Veriyor? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git