Hosting ve Domain Hosting ve alan adı işlemleri, şirketleri ve destek forumu.

01-16-2019, 08:50 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Doğru domain adını seçmek işiniz için alabileceğiniz en önemli kararlardan bir tanesidir. Kulağa basit geliyor olsa da bir domain adını seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Sizin için bu konu hakkında bir liste hazırladık:

Marka Adınızla Uyumlu Mu?
Bu maddeyi seçmemizin bazı nedenleri var:

Domain adınızla markanızın uyumsuz olması markalaşmanızı önler.
Markanızın ve domain adınızın aynı olması ziyaretçilerinizin sizi daha kolay hatırlamasını sağlar. Böylelikle arama motorlarında ve adres çubuklarında sizi ararken sıkıntı yaşama ihtimalleri en aza iner.
Akılda kalıcı ve güçlü bir marka oluşturmak için tutarlı olmanız gerekiyor.
Markanızı İyi Temsil Ediyor Mu?
Markanızın temsil eden domain adının özellikleri şöyle olmalı:

Benzersiz
Net
Kısa
Anlamlı
Akılda kalıcı
İlham verici
Markanızı Google’da Aratınca Ne Görünüyor?
Markanızı Google’da aratın. Yaptığınız aramalar sonucunda hangi pozisyonlarda olduğunuzu gözlemleyin. Markanızın ve domain adınızın birçok benzerinin olduğunu ve tüm rakiplerinizle rekabet etmeniz gerektiğini unutmayın. O yüzden aramalarda gözükecek domain adlarını tercih etmeye çalışın.

Farklı ülkelerde marka adınızın nasıl göründüğünü inceleyebilmek için Google AdWords’ Ad Preview and Diagnosis Tool‘u kullanabilirsiniz.

Okumak ve Yazmak Kolay Mı?
İnsanların web sitenizi okurken ya da yazarken çok kafa yormamalarını sağlayın. Bu durum aynı zamanda aslında sizi aramayan kişilerin de sizi bulmasına yardımcı olabilir.

Anahtar Kelimeleri Abartmayın
Bu başlık bir anahtar kelimeyi domain adınızda kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Fakat abartmamaya dikkat edin.

Örneğin; domain adınızdan farklı bir konuda içerik hazırladığınızı düşünün. Domain adınızdaki anahtar kelimeler kullanıcıları sitenize çekebilir, fakat içeriğinizin farklı olması kullanıcıları hayal kırıklığına uğratacaktır. Google da bu durumda web sitenizi spam olarak değerlendirebilir.

Tire Kullanmayın
Domain adınızda tire kullanmanız birçok nedenden dolayı ‘kalitesiz’ olarak değerlendirilir:

Spam gibi görünür.
Domain adınızı bir kişiye söylemeniz zorlaşır.
Genel olarak çirkin bir görüntü olduğu düşünülüyor.
Spamsız Bir Optimizasyon Yaptınız Mı?
Yukarıda, anahtar kelimeleri domain adlarından kullanmanın riskli olduğundan söz etmiştik. Fakat gerekli optimizasyonu yaparak riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Örneğin; İzmir merkezli bir işiniz varsa domain adınızda İzmir’i geçirmeniz mantıklı olabilir. Sadece spam olmamasına dikkat edin.

Kısa Mı?
Domain adınızın kısa ve net olması önemlidir. Kısa domain adlarını ezberlemek, hatırlamak ve tarayıcıya yazmak daha kolaydır. Ayrıca e-posta adresleriniz ve kartvizitleriniz için de olumludur.

Örneğin; domain.com gibi kısa bir domaininiz var. Böyle bir domain adıyla hem URL yapınız hem de alt sayfa mimarileriniz kısa olacaktır.

Hangi TLD’yi Seçtiniz?
TLD, Top-Level Domain’in kısaltılmış halidir. Top-level Domainler, her URL’nin en sonundaki eklerdir. En çok bilinen top-level domain ise .com‘dur.

En yaygın TLD’ler:

.com
.org
.net
.co
.us
Bunların dışında çok sayıda TLD mevcut. Fakat hangisini tercih etmeniz gerektiğini nereden bileceksiniz? Eğer hedef pazarınız yerelse hedeflediğiniz ülkeye özgü bir TLD seçebilirsiniz. Eğer yerel değilseniz .com‘u tercih edebilirsiniz. Çünkü;

Potansiyel müşterilerin çoğu bir domain adını düşündüğü zaman .com ile biteceğini düşünürler.
Küresel hedefleriniz varsa .com en global TLD’dir.
.com genel olarak ziyaretçilere daha çok güven verir.
Tüm bu durumların istisnaları olabilir. Sizin için en uygun TLD’nin .com olup olmadığını merak ediyorsanız bu haberimizi okumanızda fayda var.

Benzersiz Mi?
Kullanmak istediğiniz domain adını başka bir kişinin kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Bazı durumlarda kullanılabilir gözüken domain adının başka kişiler tarafından da farklı TLD ile kullanıldığını görebilirsiniz. İdeal olarak böyle bir durumdan uzak durmak ve benzersiz bir domain adını tercih etmek istersiniz.

Domain adınızı seçtikten sonra 1’den fazla TLD ile satın almanızı tavsiye ederiz. Diğer TLD’leri ana TLD’nizin olduğu domaine yönlendirmeniz mantıklı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Kullanılabilir Durumda Mı?
Tercih ettiğiniz domain adı ile sosyal medya hesapları açmak da istemelisiniz. Fakat domain adınıza ait hesapların başkaları tarafından alındığını görmek can sıkıcı olacaktır.

Almak istediğiniz domain adına ait sosyal medya hesaplarının alınıp alınmadığını buradan kontrol edebilirsiniz. Bu sosyal medya hesaplarını hemen kullanmayı düşünmüyor olsanız bile bir başkasının almasını engellemek için bu hesapları ele geçirmelisiniz.

Patent ve Tescilleri Kontrol Edin
Aklınızdaki domain adına yatırım yapmadan önce patent ve tescil belgelerini kontrol edin. Gelecekte bir problemle karşılaşmamak için bu nokta oldukça önemlidir. Eğer bir sorun görünmüyorsa markanızı oluşturun ve kendi tescil işlemlerinizi tamamlayın.

Sonuç

Günümüzde kadınlar için, erkekler için ve hatta evcil hayvanlar için bile web siteleri oluşturuyor. Bu nedenle uygun ve iyi bir domain adı seçmek oldukça zor.

Bu zorluğun yanında aynı zamanda sizi ömür boyu temsil edecek domain adını seçerken yaratıcı olmalı ve fark yaratmalısınız. Bu konuda gerekli tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Şimdi tek yapmanız gereken harika bir domain adı seçmek!

Uygun domain adını seçtikten sonra buraya tıklayarak kayıt işlemlerinizi oldukça hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

« En İyi VPN Servisleri | VDS Nedir? Nasıl Kullanılır? VPS’ten Farkları Nelerdir? »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git