Fotoğraf Makineleri - Kamera Fotoğraf Makineleri ve kameralar hakkında bilgi alabilir, bilgi paylaşabilirsiniz.

01-11-2019, 09:59 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Harici flaş kullanımı, fotoğraf çıktığından beri mevcut olan bir sistem aslında. O zamanlarda kullanılan analog sistemde tetikleyici görevini fotoğrafçı el ile üstlenirken günümüz teknolojisinde bunu yapan elektronik wireless tetikleyiciler mevcut. Aslında harici flaş kullanımının temeli paraflaşlar ile başlarken, zamanla şekil değiştirerek günümüzde farklı adlandırmalar almıştır. Tam bir Türkçe kelime karşılığı olmayan; ama yurt dışında strobe, strobist olarak adlandırılan bu kelimenin ingilizce karşılığı “Camera off flash” yani flaş ışığını makineden ayrı olarak farklı bir yerden yansıtmak demek. Bu ihtiyacın ortaya çıkma süresi ne zaman bilemiyorum ama iyi ki çıkmış. Stüdyoda ışığı etkin kullanmak önemlidir; sıra şimdi stüdyo dışına geldi. İşin rengi değişti. Bu sebeple taşınabilir ışık sistemleri, paraflaşlar, hatta paraflaş setleri taşınabilir hale geldi. Artık tepe flaşı ile ışığı modelin suratına doğrudan yansıtmadan farklı yerlerden yansıtarak kullanmanın inceliklerini öğreniyor fotoğrafçılar.Godox AD360 II’nin bu alandaki konumu nedir buna bir bakalım.
Godox AD360 II Taşınabilir Paraflaş, adı üzerinde taşınabilir ve akülü bir paraflaş. Tek bir akü ile tam güçte 450 çekim yapabileceğiniz; hem HSS hem de TTL olarak kullanabiliyorsunuz. Dahili alıcısı ile tetikleyici kulanırken sadece vericiye ihtiyaç duyacağınız Godox’un en iyi yanı ise bir tepe flaşından 4 kat daha güçlü bir ışığa sahip olması gösterilebilir. HSS bir flaş olması da onu ön plana çıkaran ikinci özelliği. Boyutları anlamında tepe flaşı kadar yer kaplarken aküsü ve diğer ekipmanlarıyla birlikte bile hafif ve kolay taşınabilir bir yapıya sahip. Yani artık her yer bir stüdyo ve her manzara da sizin fonunuz olacaktır.Tek batarya ile tam güçte 450 fotoğraf
Godox AD360 II 4500mAh değerinde bir batarya ile geliyor. Bu bataryayı isterseniz flaş makine üzerindeyken kemer bölgesine ışık ayağı, AD-S13 veya ışık ayağında kullanacaksanız da ayağa sabitleyebilirsiniz. 540g ağırlık ile oldukça hafif olan bataryanın dolum süresi olarak da 60dk fabrika verisine sahip. Düşük güç değerlerinde 4 kat daha fazla çekim sayısına ulaşabildiğini de söylemek gerek.HSS – High Speed Sync : Özgürlüktür
HSS dediğimiz şeyin kısa ve net açılımı: Makinelerin flaş senkron hızına aldırış etmeksizin 1/8000 perde hızlarında bile flaş ışığından yararlanabilmeniz anlamına gelmektedir. HSS olmayan diğer flaş ve paraflaş kullanımlarında, makinenizin flaş senkron hızı ile sınırlı kalmaktadır. 1/200 flaş senkron hızına sahip makinelerde bu tarz flaşları kullandığınızda 1/200sn sonrasındaki perde hızlarında flaş etkisi görülemez ve/veya fotoğraf karanlık çıkar. Burada makinenin obtüratörü flaşın ışığını yakalayamaz. HSS özellikli bir flaşta ise makinenizin perde hızı ne olursa olsun o hızda bir çakma gerçekleşeceğinden ışığın etkisi istenen şekilde fotoğrafa yansıyacaktır.HSS neden bu kadar önemli?
Hızlı senkron doğru pozlama için gerekli olan bir özellik. Binlerce lira verip açık diyaframlı portre lensleri alıyoruz. Bu lensler gün ışığında kullanılırken bile diyaframı kısmadan fotoğraf çekmek çok kolay değil. Örneğin f/1.2 bir lensiniz var ve gün ışığında kullanmak istiyorsunuz. f/1.2 değerinde ISO 50 olsa dahil perde hızı gün ışığının sertliğine göre 1/8000 ‘den çok daha hızlı olması gerekebiliyor. Bu sebeple F değerini kesmek istemiyorsak en az iki üç stop ND filtre kullanmak gerekecektir. Peki bu koşullara rağmen gün ışığında etkili bir aydınlatma sağlamak için paraflaş kullandığımızda ne yapmamız gerekiyor? ND filtre kullanmak gerkebilir; ama üç stop ND filtreden daha yoğun bir filtre kullandığımızda vizör iyice kararacaktır. Fotoğraf çekmek zorlaştığında da hem makine hem siz etkili bir çekim gerçekleştiremezsiniz. Bu sebeple doğru pozlama için diyaframı kısmamız gerekir. Bu da lense verdiğimiz paranın hakkını alamamak anlamına geliyor. İşte HSS tam da bu noktada devreye giriyor. Diyafram değerinizi kısmadan 1/8000 perde hızında ile etkili bir aydınlatma ve doğru pozlama değerlerinde fotoğraf çekmenizi sağlıyor.

Yukarıda anlattığım gibi durumlar genellikle dış çekimlerde ters ışıkta başımıza gelir. Bunun haricinde güneş ışığının en yoğun olduğu saatler olan öğlen saatleri de bizim için zor saatler.

TTL ile uzaktan kolay kullanım imkanı
Godox AD360 II’nin hem canon hem de nikon için TTL özelliği bulunuyor. Makineden ayrı kullanıldığı zaman üzerinden(Godox X1T) üzerinden kontrol imkanı tanıyor. Sürekli flaşın yanına gidip ayarlama yapmanız gerekmiyor. Bu da ergonomi anlamında iyi bir özellik. Ayrıca yarı otomatik modlarda kullanımlarda da basitlik sunabiliyor.Aksesuar çeşitliliği olması gerektiği gibi
AD360 II’nin başka marka softboxlar ile kullanımda eşitli adaptörler gerektirdiğini söylemeliyiz. Daha büyük softbox ve farklı beauty dish kullanımlarında adaptörler gerekebilir. Bunların haricinde ise kendi aksesuarları fotoğraf çekmenizde size yardımcı olabiliyor. AD-S7 en çok tercih edilen 47cm boyutunda sekizgen bir softbox ve beauty dish olarak görülebilir. Bunun haricinde AD-S6 reflektör ile birlikte kullanıldığında daha sert bir ışık hedeflenebilir. Eğer farklı softboxlar ile kullanmak isterseniz tepe flaşı için softbox addaptörlerinden alıp bu şekilde de kullanabilirsiniz.

En önemli aksesuarlarından bir tanesi de tabii ki tetikleyici. Godox X1T ile yani sadece flaş verici ile HSS ve TTL olarak kullanabileceğiniz AD360 II modelidahili alıcısını kendi içerisinde barındırıyor. Bu sebeple iletişim kurması için ekstra bir flaş alıcısı almanız gerekmiyor.

Kısaca Godox AD360 II ile ilgili şunları sıralayabilirim

Taşınabilir hafif bir paraflaş
Aynı zamanda bataryalı bir tepe flaşı
Çantanızda çok yer kaplamıyor
Dört adet tepe flaşından daha güçlü bir flaş
Kullanımı kolay bir paraflaş
HSS özellikli ve hızlı senkronlarda mükemmel
Tetikleyiciyi 1+1 alıcı+ verici şekliyle almanız gerekmiyor. Sadece Verici yeterli.
TTL olması uzaktan kontrolü daha kolaylaştırıyor.
Batarya dolum süresi 60dk ve hızlı
Tam güçte 450 fotoğraf ortalama güçte ise 1500 fotoğraf çekimi yapabiliyor.
Aksesuarları yeterli ve diğer marka aksesuarları kullanırken çeşitli yöntemleri var.
Bunların haricinde artık çekilmiş örnek fotoğraflara göz atalım. İş sadece kağıt üzerinde kalmasın fotoğraflarını da görün istedim. a2rob kullanıcı adı ile flickr’da bulduğum fotoğrafçının AD360 II ile çektiği fotoğraflardaki imaj kalitesi paraflaşın istediğiniz verebiliyor olmasını kanıtlamış diye düşünüyorum. Eğer bu paraflaş hakkında deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz yazımızın en altında yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

« Canon PowerShot G1X Mark III İncelemesi | Sony RX10 IV Fotoğraf Makinesi İncelemesi »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git