Fotoğraf Makineleri - Kamera Fotoğraf Makineleri ve kameralar hakkında bilgi alabilir, bilgi paylaşabilirsiniz.

01-11-2019, 09:59 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Canon Powershot G1X modelini tanımayan yoktur. Kompakt fotoğraf makinelerinde Canon’un üst sınıf diye tabir ettiği ve sensör boyutuyla neredeyse DSLR APS-C gövdelere çok yakın olan bu modeller geçtiğimiz iki yıl içerisinde oldukça fazla çeşide kavuştu. Daha öncesinde G12 gibi efsane makinelerle adından söz ettiren Canon G Serisi dijital fotoğraf makineleri yerlerini: G1X, G3X, G5X, G7X ve G9X modellerine ve yenilenen teknoloji ile mark ii veya mark iii modellerine bıraktı. G serisini bu kadar çekici kılan şeyin ne olduğunu söyledik aslında. Büyük sensör ve daha kaliteli fotoğraf. Pekiii, yenilenen teknolojisi ile son üç yılda güncelleme görmeyen G1X serisinin son üyesinin esprisi neymiş. Gelin birlikte bakalım.



Canon G1X ve G1X Mark II modelleri, kompakt yapıya sahip ve 1,5” boyutunda CMOS sensörlere sahip modeller. Sokak fotoğrafçıları, seyahat fotoğrafçıları, haber fotoğrafçıları ve su altı fotoğrfçılarının dikkatini çekse de bir çok alanda kullanılabilen modellerdi. Özellikle su altında tercih edilen model su altı kılıfı ile fazlasıyla satıldı. Bu da yetersiz ışık koşullarında daha büyük sensör ile çekim yapmak ve daha iyi sonuca ulaşmaktı. Peki bu tarz modeller ne kadar etkili? DSLR modellerden daha iyi sonuca ulaşılabilir mi? Bu soruların cevabını bir iki cümleyle vermek zor olsa da bazı noktalard kompakt cihazların daha iyi sonuç verdiğini bilmek gerek. Özellikle yakın çekimlerde yani macro. Küçük sensörlü oldukları için ve lensleri de buna göre ayrlandığı için minimum netleme mesafeleri oldukça iyi. 1cm civarında netleme yapabiliyorlar ve bu da su altında ya da su üstünde bu tarz çekimleri yapmanızı kolaylaştırıyor. Fotoğraf kalitesi olarak mükemmel sonuç verdiklerini söylemek geçmiş dönemde yanlış olurdu. Daha etkin piksel ve düşük ışık performansları ile DSLR modeller ön plana çıkıyordu. Şimdi ise işin rengi değişti. En iyi ihtimal DSLR modellerin gözünü korkutmaya yetiyor. Full frame sensöre sahip gövde bile var. APS-C sensörlü gövdeler de son bir iki yıl içerisinde yaygınlaşmaya başlamışken Canon’un bu tarz bir hamle yapması ön görülebilirdi. Yalnız bu kadar kompakt boyutlarda sunulması beklenemezdi.



Bu temel bilgileri bir kenara bırakırsak G1X serisinin son üyesi mükemmel özelliklerle geldi. Şimdi tek tek inceleyelim.



Canon G1X Mark III Özellikleri
24 Megapixel Çözünürlük
APS-C CMOS Sensör (1.6 Çarpanlı)
Digic 7 Görüntü İşlemci
ISO 100-25.600 Hassasiyet
3x Optik Zoom Lens 15-45mm ( 24-72mm 35mm Eşdeğeri)
f/2.8 – f/5.6 Diyafram Aralığı
Dual Pixel CMOS aF Sistemi
9fps Fotoğraf kare/sn
49 adet tam alan AF noktası
3” Hreketli ve Dokunmatik LCD Ekran
3K çözünürlüğe sahip elektronik vizör
Full HD 60p video Çekimi
Time lapse ve HDR Video Çekimi
Focus peaking manuel AF
USB’den şarj olabilme
Dahili WiFi, Bluetooth, NFC


Canon G1X Mark III Sensör ve İşlemci
1.6x çarpana sahip G1X Mark III, Canon 200D, 800D, 77D, 80D gibi modellerde kullanılan sensörler ile aynı. Çözünürlük ve çarpan olarak APS-C sensörlü gövdeler arasında yerini alan G1X Mark III, kompakt gövdede büyük sensörü buluşturan ilk Canon.

24.2 megapiksel çözünürlüğü ile amatör veya profesyonel kullanıcıları bir araya getiren; amacı hobi ya da iş oan fotoğraf severleri mutlu etmeyi başaran bir makine, G1X Mark III.

DSLR ve Aynasız modellerinde olduğu gibi Digic 7 görüntü işlemcisi ile fotoğraftan alınan kaliteyi artıran Canon, daha iyi renkler, daha iyi ışık algısı, daha hızlı çekimler vaad ediyor.

















G1X Mark III Gövde Yapısı ve Genel Özellikleri
G1X Mark III gövde yapısı olarak kardeşi G5X modeli ile benzerlikler taşıyor. Dıştan bakıldığınd birbirinden ayırt edilemeyecek kadar olmasa da benzerlik bu kardeşleri ikiz gibi gösterebilir. Dış gövdesi olark sağlam ve oturaklı yapıya sahip olan G1X M3 küçük boyutlarda sağlam tutuşu sağlayabilecek ergonomiye sahip. Basit ayar için ayar tekerleği, md tekerlekleri ve arka fonksiyon tuşları yerleşim olarak iyi seviyede. Bu durum sonucunda hız gerektiren tüm ögelerin hepsi elinizin altında bulunuyor. Özellikle küçük gövde yapısı ve bu hızlı ayar yapılabilmesi duruu sokak fotoğrafçılarını mutlu edecektir. Dikkat çekmeyen yapısı sayesinde fotoğraf çekerken rahat edeceğinizi söyleyebilirim.



Makine üzerinde 3.0” boyutunda dokunmatik bir LCD ekran bulunuyor. LCD ekran üzerinden G1X MIII kontrolü kolaylaşabiliyor. Hareketli yapısı sayesinde selfie moduna getirilebilirken aşağı ve yukarı hareketiyle de macro ve sahne fotoğrafçıları için güzel bir seçenek sunmayı başarıyor.



G1X Mark III’ün en sevilecek özelliği ise Vizör kısmı. Önceki modellerde opsiyonel olarak hotshoe kısmında kullanılabilen vizörü çok sevilmemişti diyebilirim. Ama bu yeni vizör 2.3K çözünürğe sahip ve tüm bilgileri size o küçük ekranan sunabiliyor. Özellikle profesyonel makineler kullanan fotoğraf severlerin cep telefonuyla bile fotoğraf çekerken vizöre bakar gibi gözüne götürdüğüne hem şahidim hem de kendim de bu duruma sıkça düşüyorum. Ekrandan çekim yapmak kolay gibi görünse de vizör

kullanımı hem titreşimlerin önüne geçmenizi hem de konuyu daha iyi görmenizi sağlar. O yüzden Canon doğru bir yol izlemiş ve vizörü geri getirmiş.

Canon’un bu modelde ve G serisindeki tek dezavantajı olarak, standart bir mikrofon girişinin olmaması gösterilebilir. Kendi DM-E1 mikrofonu dışında mikrofon kullanmanıza izin yok. Bu kısımda yapılabilecek en iyi çözüm bir ses kayıt cihazı ve çekiminize göre bir mikrofon tercih etmektir. Ses kayıt cihazında kesinlikle ZOOM H1 youtuberları memnun edecektir. Mikrofon olarak ise kablolu yaka mikrofonları düşünülebilir. Ama ortam sesi almk isterseniz boom mikrofonlar daha iyi olacaktır.

SD/SDHC/SDXC UHS-I kartlr ile kullanabileceğiniz G1X mark III bu gödesinde NB-13L pil kullanıyor ki çekim olarak yaklaşık 200-250 çekim yapılabiliyor. Oldukça düşük bir miktar olarak görünse de çeşitlendirilmiş şarj edebilme seçenekleri bu dezavantajın önünde en büyük çözüm yolu olarak görülebilir.

« SIGMA 16mm F1.4 DC DN | Contemporary Lens – Ön İncelemesi | Godox AD360 II Taşınabilir Paraflaş İncelemesi »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git