Fotoğraf Makineleri - Kamera Fotoğraf Makineleri ve kameralar hakkında bilgi alabilir, bilgi paylaşabilirsiniz.

01-11-2019, 09:58 PM 1
Cavusoglu4444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SB Üyesi
Ad Soyad:
Üyelik tarihi: Jan 2019
Bulunduğu yer:
Mesaj: 301
Cinsiyet:
Operatör:
Aldığı Beğeni: 1/0
Ticaret:0, 0%
Sigma 16mm f/1.4 DC DN Contemporary Lens sahne alıyor. Sigma’nın aynasız makineler için ürettiği DC DN serisine yeni bir üye geliyor. Sony ve MFT geniş açı, açık diyaframlı lens eksiğini tamamlayacak olan Sigma, bu sefer turnayı gözünden vuracak gibi görünüyor. Sony E Mount ve Olympus ve Panasonic makinelerde kullanılabilen MFT mount olarak sahne alacak olan yeni Sigma 16mm f/1.4, lensi değişebilir drone modellerinde kullanılır mı bilinmez; ama Sony A6000, A6300 ve A6500 modellerinde terih edilecektir. Ayrıca Sony FS5 gibi kameralarda da kullanılabilir. Şimdi gelin birlikte Sigma’nın bu muhteşem lensini inceleyelim.Sigma’nın DC DN serisi uzun süredir bilinen objektiflerden oluşuyor. Daha önceden üretilen modellerin f/28 diyaframa sahip olması dezavantaj olarak görülüyordu. Zaten APS-C ve MFT sensörlü gövdelerde kullanılabilen modeller alan derinliği sunamıyor ve geniş açıda yetersiz kalıyorlardı. Sigma bunu 30mm f/1.4 DC DN Contemporary lens ile en azından portre çekimlerinde telafi etti. Özellikle APS-C Sony aynasız gövdelerde tercih edilen, her şeye rağmen Full Frame gövdelerde de kullanmak isteyenler için A7 serisinde de tercih edilen bir objektif oldu. Hızlı netlemeyi desteklemesi, karanlık ortamlarda verdiği f/1.4 ile pozlama konusunda mükemmel bir değer sunması onu tercih sebebi yaptı. Tabii ki 35mm karşılığı 45mm gibi ideal sayılabilecek bir odak değerine sahip lensi video çekimleri için ön plana çıkardı.Geçtiğimiz yaz dönemi boyunca, full frame bir lens çıkaracağı yönündeki söylentileri duymuşsunuzdur. Sigma’nın APS-C’de devam etmesi ve Full Frame Sony gövdelerde, Canon bayonet olarak Sigma MC-11 adaptör ile kullanılmasını istemesi doğal. Zira ART serisindeki kaliteyi aynasızlarda da kullanmak varken neden fazladan lens üretim işine girsin?16mm f/1.4 ne gibi bir avantaj sunacak? Ne işe yarar bu lens?
Kapsamlı olarak açıklamak için kullanıcı yorumlarını ve taleplerini dinlemek gerek. Bu konuda benim gördüğüm en bariz tercih sebebinin, video çekimlerinde geniş açı lens ihtiyacını karşılayacak olmasıdır. Sony’nin en geniş açılı lensinin yine bir 16mm olduğunu; ama f/2.8 ile sınırlı olduğunu söylemeden geçmeyeyim. Adaptör ile birlikte belki 14mm f/1.8 yeterli görülebilir ama maliyet farkı olacağı kesin. Manuel netlemeye sahip lenslerin de çok tercih edilmediğini gördüğüm için bu boşluğu dolduracak en iyi lensin Sigma’nın avuçlarında olduğunu görüyorum.

Video çekimleri ile birlikte geniş açı karanlık ortamlarda fotoğraf çekmek, yıldız pozlamak, geniş açı portre çekimleri ve geniş açı manzara çekimleri gibi ihtiyaçları karşılayacaktır. Alan derinliği konusunda f/1.4 pozlama yaparken kolaylık sağlamasının dışında portre de ortalama bir alan derinliğini de kullanıcısına sunacaktır.

Lens hakkında söyleyebileceklerimiz şimdilik bu kadar olsa da detaylı incelemeyi objektif geldiğinde yapsak daha iyi olur. Bakalım bu lens rakip markalara nasıl ilham olacak, onu da hep birlikte görelim.

« GoPro Fusion 5.2K 360° Aksiyon Kamera İncelemesi | Canon PowerShot G1X Mark III İncelemesi »

Seçenekler
Stil

Yukar? Git